czwartek, 24 października 2013

Kurs - nadawanie faktury za pomocą farb

Witajcie. Z pewnością każdy z nas ma ulubiony sposób na nadawanie tekturkom koloru. Pokażę dzisiaj jak za pomocą farby akrylowej i prostych narzędzi można nadać malowanej tekturce nie tylko barwę, ale i fakturę. Nałożenie farby w odpowiedni sposób sprawi, że ozdoba naszej pracy będzie ciekawsza.


Potrzebne materiały:
  • ulubione tekturki - u mnie takie trzy,
  • farba akrylowa - tutaj z gąbką, ale nie jest ona konieczna,
  • gąbka kuchenna (odcięty niewielki kawałek),
  • pędzel.
 Sposób 1 - tworzenie lekko chropowatej powierzchni

Pomocna będzie gąbka kuchenna, namoczona w farbce. Możemy skorzystać też bezpośrednio z aplikatora wbudowanego w farbę. Istotny jest sposób nakładania - lekko stukamy narzędziem w tekturkę. Nie wygładzamy powstałych nierówności. Taka ozdoba doskonale sprawdzi się do prac w klimacie vintage, lekko starociowym i zniszczonym.
  
Sposób 2 - tworzenie gładkiej powierzchni

Wcale nie najprostszy. Tektura nie jest całkowicie gładka, to tworzywo samo w sobie jest lekko nierówne. Do stworzenia idealnie gładkiej powierzchni farby najlepiej nadaje się embossing, o którym mogliście przeczytać tutaj. Podobny efekt da nam użycie pędzla z miękkim włosiem lub rozprowadzenie farby... palcem, najlepiej okrężnymi ruchami.


Sposób 3 - tworzenie powierzchni "w kratkę" 

Ten sposób wymaga użycia pędzla, najlepiej ze sztywniejszym włosiem. Farbę nakładamy jednym ruchem pędzla w tę samą stronę (wzór: paski). Gdy powtórzymy tę czynność, krzyżując linie, otrzymamy delikatny wzór kratki.

 

 Oto porównanie:

 A teraz praca z tekturkami, zdobionymi wg powyższych sposobów.


Zapraszamy do eksperymentowania nie tylko z kolorami, ale i z fakturą na tekturkach :)
Podzielcie się własnymi pomysłami w linkach pod postem! Chętnie zobaczymy.

4 komentarze: